G450075

  Vsevjednom.cz  

Návštěvnost stránek

Spuštěno 20.6.2012

Animate_7_ryby1

GRINDAL

 Našel jsem pro Vás článek, který je moc poučný. Proto jsem požádal autora a s jeho svolením sem dávám výtažek nejdůležitějšího z článku a odkaz na celý článek. Na tomto místě chci poděkovat autorovi panu Tomanecovi za pěkný a poučný článek. Odkaz na celý článek je ZDE.

 Živé krmení je nejlepší krmení pro naše ryby. Právě v tomhle případě můžeme našim rybkám zpestřit jídelníček odchovem Grindal červů. Je to ideální řešení, které nám nezabere mnoho času ani místa. Jsou stále k dispozici.
Grindal (Enchytraeus buchholzi) je příbuzný dříve u nás hojně chovaným roupicím (Enchytraeus albidus).
     Grindal červy mají abnormální rozmnožovací schopnosti. Jsou to malí, bílý červíci o délce 1 centimetr a tloušťce 0,5 milimetru. Jsou hermafroditní (oboupohlavní), proto také každý jedinec v kolonii je schopný tvořit kokony plné vajec. Vajíčka kladou do blízkosti potravy. Každý jedinec v běžných podmínkách vyprodukuje za svůj život tisíc potomků. Optimální teplota k rozmnožování je 25 až 28 °C. Při teplotách pod 20 stupňů se přestávají množit. Při teplotě ještě nižší může kolonie zaniknout.
     Pro chov šeobecně zvítězil úplně obyčejný molitan. Síla použitého molitanu má být 2 až 3 cm. Slabší se brzy zanáší a také se snadno přemáčí. Potřebuje potom častější údržbu. Molitan silnější jak 3 cm už zase nemusí mít správnou vzlínavost vody a horní část může snadno zasychat. Před prvním použitím je molitan potřeba pořádně propláchnout v teplé vodě. Je vhodné ho nechat i několik hodin louhovat v čisté vodě. Starší může být zamořen různými mikroorganizmy a nově vyráběné molitany bývají ošetřeny chemickými přípravky proti roztočům a plísním. Takto ošetřený molitan už samozřejmě nevkládáme do dřevěné bedničky, ale použijeme potravinářskou plastovou krabičku. Běžně používané jsou krabičky o rozměrech dna 15 x 10 cm. Molitan v krabičce má být těsný a musí být vlhký. Do středu molitanu vložíme násadu červů, ke které přidáme krmení. Opravdu dostačující je obyčejný piškot. K prvnímu krmení použijeme asi jednu čtvrtinu. Později normálně žijící kolonie je schopná celý piškot zlikvidovat za jeden den. Molitan s násadou a krmením přikryjeme sklem, které by mělo pokrýt podstatnou část plochy.
       U starých produktivních chovů si musíme dát pozor, aby se nám Grindal nepřemnožil. Když pravidelně nezkrmujeme, může se nám stát, že se v přeplněné a uzavřené krabičce začnou dusit a chov brzy odumře. Můžeme to vyřešit odvětrávacím otvorem v krabičce. Problém je že se chov může těmito otvory kontaminovat různými roztoči nebo i octomilkou. Pokud máme dojem, že nebudeme stihat krabičky dostatečně větrat, nalepíme na odvětrací otvor kousek molitanu a tím zamezíme vstupu parazitům, kteří by nám kolonii poškozovali. Ale když se už stane, napadení chovu roztoči většinou zpozorujeme. Dospělé jedince uvidíme pouhým okem. Mechanické odstraňování bývá pracné a málo účinné. Chemické ošetření poškodí naši kolonii a biologický boj, kdy odchytneme svilušky, které roztoče požírají, bývá technicky náročný. Nejjednodušší je houbu pořádně vypláchnout a ponořit ji asi na půl hodiny pod vodu. Roztočů se většinou už na poprvé zbavíme. I po tomhle zákroku je chov schopný se po několika dnech znovu sám nastartovat. Pouze musíme dát pozor na malé dávky krmení, které v případě nezkrmení odstraníme a vyměníme za nové.
U některých starších chovů se v místě krmení, kde probíhá život kolonie nejintenzivněji, objeví tmavý až černý kruh. Jsou to nahromaděné biologické zbytky, které produkuje kolonie. Na kvalitu chovu to nemá podstatný vliv. Nános se většinou nedá vypláchnout. Pokud se ho chceme zbavit, můžeme tmavá místa vystřihnout a tím nám vznikne malá prohlubeň v molitanu, která opět ničemu nevadí. Dříve se tahle jamka na krmení dokonce doporučovala. Jednodušší řešení je houbu vypláchnout a otočit ji obráceně. Kolonie se přestěhuje a začne žít na čisté straně molitanu, které bylo dříve dnem.
    Velikost červíků předurčuje Grindal pro krmení menších hejnových ryb, živorodek a odrostlejších potěrů. S červy Grindal krmíme tak že vyjmeme krycí sklo, na kterém bývá usazena podstatná část kolonie. Nyní můžeme čímkoliv, třeba špejlí stírat ze skla červy a přidělovat je do jednotlivých nádrží. Ovšem standardní postup je že celé sklo i s červy namočíme do nádrže, kde červy sklouznou do vody.Nutriční hodnota tohoto krmení je vysoká. Dá se říci, že kvalitou je na úrovni s jiným živým krmením standardně používané u nás, jako jsou nitěnky nebo patentky. Jen pro porovnání. Grindal: 70% bílkovin, 14,5%tuku + ostatní. Nitěnky: 60% bílkovin, 10% tuku + ostatní.
     Pokud potřebujeme krmit jemný odrostlejší plůdek, můžeme je snadno roztřídit. Červy setřeme ze skla a vložíme je do sklenice s vodou a zamícháme. Dospělí jedinci hned klesají ke dnu a ve zbytku vody se vznášejí ti nejdrobnější mladí červíci. Takhle se dá vytřídit opravdu jemné krmení pro potěr. Při krmení se nemusíme bát, že se nám bude kazit voda v nádrži. Grindal červy jsou totiž schopny přibližně dva dny přežít ve vodě. Do té doby je pravděpodobné, že je rybky sežerou.
 

[Terčovci] [Úvod] [Kontakt] [Kniha návštěv] [Discus historie] [Prodej a nákup] [Výměna vody] [Chov a odchov] [Potrava a krmení] [Grindal] [10 zásad pro chov] [Nemoci] [Plakát 2015] [Rejnok sladkovodní] [Aktualizace] [Teploty]

© Copyright 2000 - 2016 discus-upice.cz, všechna práva vyhrazena